Program Język i Muzyka

Łącząc pasję ludzi z nauką języka obcego, znaleźliśmy idealnie współgrające połączenie nauki języków przy wykorzystaniu muzyki.

Każdemu z nas muzyka towarzyszy każdego dnia, pozytywnie odbierana, uspokaja, odpręża, skłania do refleksji, ale też pobudza wyobraźnię, czy motywuje do działania, ale przede wszystkim daje radość. Nie na darmo powstały powiedzenia „gra muzyka”, „gra gitara”, które oznaczają, że jest wszystko „w porządku”.

U nas „gra muzyka” i to nie tylko dlatego, że jest super, ale też dlatego, że muzykę wykorzystujemy podczas lekcji nauki języków obcych. To świetne połączenie, ponieważ muzyka, to dodatkowy bodziec, pobudzający zmysły. Dzięki takiemu połączeniu w sposób śpiewający, otwieramy umysł na przyswajanie wiedzy, pobudzając naturalnie pamięć do działania, rejestrujemy melodyjnie słówka i całe frazy. Odtwarzając melodię w głowie, dużo łatwiej przypomnieć sobie tekst w piosence.

Co ciekawe to naukę języka obcego przy wykorzystaniu muzyki można zacząć już od najmłodszych lat. W przedszkolu i nauczaniu wczesnoszkolnym nauka piosenek przeważnie połączona jest z ilustracjami obrazującymi jej znaczenie. W kolejnych etapach edukacji nauczyciele zazwyczaj wykorzystują muzykę i teksty piosenek do wprowadzenia nowego słownictwa, czy gramatyki.  Nauka z wykorzystaniem muzyki może odbywać się również poza szkołą, a nawet powinna, ponieważ muzyka jest łatwo dostępnym i przyjemnym źródłem nauki.

Warto wiedzieć, że wykorzystanie muzyki w nauce języka obcego jest bardzo dobre dla osób mających problemy z wymową, słuchanie pomoże rozwiązać ten problem. Już 3 dekady temu naukowcy podjęli badania w temacie wykorzystania muzyki jako źródła nauczania. Na skutek wieloletnich obserwacji, wysnuli wnioski, że muzyka w sposób naturalny pozytywnie wpływa na szeroko rozumiane spektrum nauczania, w tym na naukę języków obcych.

Muzyka w dzisiejszych czasach odgrywa bardzo ważną rolę w nauce języków obcych. Przede wszystkim bardzo pozytywnie wpływa ona na wyobraźnię i pamięć. Przygotowuje narzędzie jakim jest mózg do tego, aby w sposób prawidłowy rejestrować wymowę w obcym języku. Wpływa ona także pozytywnie na percepcje. Słuchanie muzyki to przecież czysta przyjemność, a w przypadku nauki języków obcych można połączyć przyjemne z pożytecznym. I takie połączenia lubimy najbardziej.

Warto to powtórzyć, aby zostało dobrze zapamiętane, udowodnione jest naukowo, że słuchanie muzyki przyspiesza proces przekazywania informacji oraz zapamiętywanie!

Środowisko akustyczne współczesnego świata jest dziś niesamowicie intensywne i różnorodne. Jesteśmy poddawani niezliczonym ilością bodźców słuchowych. Bardzo istotne jest, aby uwrażliwiać najmłodszych na piękno muzyki i pokazać, że obcowanie z nią może przynieść wymierne efekty dla naszego samopoczucia. Poznanie różnych gatunków muzycznych rozwija nasze horyzonty, wykorzystanie akcesoriów miękkich i instrumentów pozwala na stymulację wszystkich zmysłów, a taniec czy śpiew zaspokoją potrzebę wyrażania siebie. Mając tę wiedzę stworzyliśmy program łączący zarówno umuzykalnianie, jak i nauczanie języka obcego.

Na bazie tej wiedzy powstał program nauczania „Język i muzyka” w ramach, którego proponujemy zajęcia łączące elementy muzyczne (granie na instrumentach, taniec, śpiew) i naukę języka obcego.

W programie zastosowaliśmy między innymi teorię Edwina Gordona, który porównuje proces uczenia się muzyki do procesu uczenia się mowy.

Podczas zajęć wykorzystujemy różnego rodzaju akcesoria takie jak chusta Klanzy, piórka, chustki, wstążki, bańki mydlane, piłki i wiele, wiele innych, a także co budzi duże zainteresowanie wspomagamy się instrumentami orffowskimi, czyli grzechotkami, kaskanietami, tamburynami, i dzwonkami.

Stawiamy na rozwój kompletny, dlatego też rozwijamy umiejętności manualne, prowadzimy ćwiczenia wspomagające koncentrację i słuch oraz uwrażliwienie na akustykę.

I to co wszyscy lubią najbardziej to lekcje tematyczne, na których poznajemy różne gatunki muzyczne.

Wchodzimy śpiewająco w przyszłość! Kto chce dołączyć do nas? Zapraszamy  https://languageofchange.pl/2020/09/jezyk-i-muzyka/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.